Podle čeho vybrat ty správné gumové koberce do auta?

I ten nejlepší autokoberec jednou prohraje souboj se štěrkem, blátem, listím a dalšími nečistotami. Pokud ale člověk v autě plánuje udržet čistotu a pohodlí i nadále, opotřebené a zničené koberce je potřeba nahradit. Jak se vyznat v nabídkách prodejců autodoplňků?

Poradíme, na co se při nákupu nového koberce do auta zaměřit.

Textilní, nebo gumové?

Nejdůležitější rozhodnutí při výběru autokoberce je spojeno s výběrem materiálu – přiklonit se ke gumě, nebo textilu?

Textilní koberce vypadají v autě velmi dobře, lze je navíc barevně velmi dobře ladit s interiérem. Bohužel, každý kontakt se špínou se na textilním koberci podepíše hodně výrazně. A mnohdy také téměř nadobro, skvrny po kávě či zmrzlině mizí jen po velmi pracném čištění.

S gumovým kobercem se podobného osudu bát nemusíte. I když možná není tak vizuálně přitažlivý jako textilní verze (nezapomeňme však na hodnotu jednoduchosti a minimalismu), nečistoty se do něj nevsáknou a nemají šanci vytvořit skvrny. Ani ta nejagresivnější špína v podobě blátivého sněhu se solí neodolá jednoduchému opláchnutí. Gumový koberec pak stačí jen osušit a je připraven na další cesty.

Každý z materiálů má prostě něco do sebe – vždy bude záležet na konkrétních požadavcích. V luxusních limuzínách se budou alespoň v létě vyjímat koberce textilní. U denně provozovaných aut hlavně ve vlhkých měsících a v zimě jsou ale vždy lepší a praktičtější volbou koberce gumové.

Zajímejte se o materiál

Gumové koberce obecně nepatří zrovna k nejdražším autodoplňkům, rozdíly v cenách kvalitních a méně kvalitních kousků tedy nejsou nikterak likvidační. Doporučujeme se proto vyhýbat těm nejlevnějším výrobkům s příměsí PVC. Takto nekvalitní kousky totiž bývají příliš měkké a mají tendenci se kroutit či rovnou praskat.

Nesmí propouštět špínu a klouzat

Koberce s nižšími okraji se vyznačují snadnější manipulací, zároveň ale u nich hrozí, že jakákoliv tekutina z koberce přeteče a dále pošpiní interiér vozu. Jestliže ve vašem autě často cestujete s dětmi (limonáda je nejhorší nepřítel) nebo si rádi za jízdy dopřáváte kávu, zvolte radši koberec s okrajem vyšším než 2 cm. V opačném případě by měl postačovat okraj okolo 1 cm.

Přelévání tekutiny brání nejenom výška okraje, ale také vystouplý profil na gumových kobercích. Vzorek koberců je důležitým aspektem, který bychom při koupi neměli přehlížet. Hraje velkou roli i v tom, jak moc nám na gumové podložce budou klouzat nohy. Speciálně vyztužené bývají namáhané prostory okolo pedálů.

I tady lze pozorovat rozdíly jednotlivých výrobců. Zatímco jemně parfémované koberce Gledring často sází na designový vzor a nižší okraj, kousky firem jako Rigum, Petex nebo Rezaw-Plast používají tradičnější rastr.

Správný koberec sedí jako ulitý

Ze všeho nejdůležitější je zvolit velikost koberců. Univerzální koberce je často nutné manuálně upravovat, což vede k znehodnocení a zhoršení funkčních vlastností. Místo univerzálních řešení se proto radši poohlédněte po pasujícím kousku šitém na míru vašeho vozu.

Najít koberec, který přesně odpovídá parametrům auta, včetně správných fixačních bodů, dnes není žádný problém. Stačí se podívat na široký výběr prodejců – například na speciální stránce e-shopu Autodoplňky-obchod.cz najdete všechny typy koberců seřazené dle koncernů, modelů i ročníků.

 
Můžete zanechat komentář, nebo trackback z vašich vlastních stránek.

Nechat komentář

Powered by WordPress | iCellPhoneDeals.com Offers Free Cell Phone Deals. | Thanks to Bestincellphones.com Verizon Cell Phones, Internet Bank and Conveyancing